KOGEMUSLUGU: Málagas hispaania keelt õppimas

Hispaania Majal on partnerkoolid mitmes Hispaania ja Ladina-Ameerika linnas. Keelereisile on oodatud õpilased kõikidel tasemetel ning ka täiesti algajad, sest õpe toimub aastaringselt ja õppida saab täpselt nii kaua kui on endal soov. Keelekümblus on kõige tõhusam ja silmiavardavam viis hispaania keelt ja Hispaania või Ladina-Ameerika kultuuri tundma õppida. Kogemuslugude sarjas räägivad meie õpilased oma reisist ja keeleõppest mõnes meie partnerkoolis. Selle loo on kirja pannud Katrin Lääne

Juba aprillis ja mais läheme kõik koos hispaania keelt õppima Andaluusiasse – Málagasse, Sevillasse ja Cádizisse. Loe kursuse kohta lähemalt siit ja tule õpi ja naudi koos meiega!

 


Kus ja kui kaua Sa õppisid?

Olin Hispaania Majaga Málagas kaks nädalat oktoobris-novembris 2021.

Milline oli Su hispaania keele oskus enne Hispaaniasse minekut ja mida keelekursus kohapeal Sulle juurde andis?

Olin enne Hispaaniasse minekut osalenud Hispaania Majas kahel moodulil. Keeleoskus oli kahjuks pea olematu, sest kodus ei olnud piisavalt aega sõnavara õppimiseks. Esimesel nädalal Málagas olin ühes rühmas Hollandist ja Saksamaalt pärit eakaaslastega, meie keeleoskuse tase oli sarnane ja õpetaja Victor ühendas meid. Teisel nädalal õppisin jätkuvalt õpetaja Victori grupis, kuid grupp oli suurem ja tase erinevam – mõned õpilased olid juba väga vilunud hispaania keele rääkijad ning see tegi minu arusaamise keerulisemaks.

Mis Sulle Hispaanias toimunud keelekursuse juures meeldis? Kuidas intensiivne keeleõpe erines nn tavakursusest?

Õpetaja Victor oli noor, väga entusiastlik ja igati innustas meid kaasa töötama. Vaatasime videosid ja tegime viktoriine, mõistatusi. Ta jagas meiega enda kirjutatud raamatut oma isast, mis minu jaoks näitas ka tema armastust nii isa kui hispaania keele vastu. Õpetamise metoodika ei olnud erinev sellest, kuidas Hispaania Majas õpime. Erinevus seisnes õppetöö intensiivsuses – tunnid toimusid 4-5 korda nädalas ja pikemalt. Kasutati sama õpikut, mida Tallinnas kasutame. Teemade osas oli korduvusi, mis oli mulle kasulik. Kodutöid anti, kuid mitte igaks tunniks.

Kuidas oli Hispaania Maja esindaja kohapeal kasulik?

Hispaania Maja esindaja (Neftalí) olemasolu oli toetav ja rahustav – ta pakkus välja, kus lõunal käia ja käis alati ka ise kaasas, selgitas menüüs olevaid toite, segaduse korral aitas arusaamatusi lahendada. Ta selgitas ka, miks hispaanlased asju üht- või teistmoodi teevad ning andis soovitusi, kuhu lisaks kooli poolt pakutule minna. Probleeme ei kartnud sugugi, kui Neftalí oli meiega või telefonikõne kaugusel – kõik lahenes nagu imeväel.

Foto: Neftalí eestlaste vägesid juhtimas

 

Räägi gastronoomilisest kogemusest Hispaanias.

Esimesel nädalal käisime grupikaaslasega kahekesi söömas. Otsisime toidusoovitusi TripAdvisorist ning astusime sisse minu kodumajutuse lähedal asuvatesse toidukohtadesse. Huvitav avastus oli Hispaania versioon kartulisalatist ehk ensaladilla rusa. Teisel nädalal käisime lõunat söömas koos teiste eestlastega, meid oli teiseks nädalaks juba rohkem (ligikaudu 10). Hispaania Maja esindaja oli meiega nendel lõunatel pea alati kaasas. Tema soovitusel ja organiseerimisel käisime kolmekäigulisel lõunasöögil Tercer Actos, kus nägime Antonio Banderase venda. Málagas on kaks olulist isikut, kelle seotust Málagaga sulle pidevalt meelde tuletatakse – Antonio Banderas ja Picasso. Tercer Actose toit oli väga hea ning magustoiduks pakuti puuvilja, mida enamus eestlasi esimest korda elus nägid – chirimoya. Maitses magusalt.

 

Foto: eelroog ja magustoit (chirimoya) Tercer Actos

 

Minu jaoks oli eriti meeldejääv kursuse lõpetamisel viimane koosviibimine, sest sattusime juhuslikult restorani Matiz baari, kus oli väga huvitav kokteilimenüü. Tihti käisime ka õhtuti eestlaste grupiga väljas söömas ja joomas. Õhtuti käisime võimalusel katusebaarides ja restoranides, kus oli vaade linnale – nt Marriotti katuseterass pakkus nii huvitavaid kokteile kui head toitu.

 

Foto: restoran Matizi kokteili serveerimine

 

Hispaaniale loomulikult on kõikjalt tänavatelt võimalik osta suures valikus erinevate maitsetega jäätist, baarides juua sangriat, vein on tihti odavam kui vesi ning kui sulle meeldivad mereannid, siis Málaga on suurepärane koht nende nautimiseks.

 

Foto: jäätise valimine on Málagas keeruline

 

Hispaania Maja esindaja juhtis meid Málaga kesklinnast natuke eemal asuvasse rannarestorani, kus proovisime väikseid lõhekesi (salmonette), kaheksajalga, sardiine... Koos söömas käies jagasime tihti enda toite ehk kõik said proovida kõike. Ilmad olid ilusad ning tihti sai väljas istuda ja süüa.

 

Foto: ühislõuna koos Hispaania Maja esindajaga

 

Foto: salmonettes

 

Fotod: hiigel-raviool ja midagi mereannisõpradele

 

Eestisse kaasa tõin Torrons Vicensi tooteid.

Kuidas linn ja reisikogemus Sinu ootustele vastas või neid ületas?

Málaga meeldis mulle väga. Elasin kahe minuti kaugusel Málaga katedraalist, viie minuti kaugusel koolist ning 10-15 minuti kaugusel rannast. Imetlesin marmorkatetega tänavaid ning nendel kriuksudes liikuvaid autosid. Peab ainult arvestama sellega, et tänavad on ajaga libedaks kulunud. Kool asus vanalinnas ning vanalinna kitsastel tänavatel käis vilgas müristamine – toodi kaupa, tühjendati prügikaste, inimesed sõid ja jõid tänavatel... Eriti meeldis mulle Marques de Lariosi tänav, mis kaartega kaunistatud oli. Málagas on arhitektuuri ja ajalugu, mida nautida ja tundma õppida. Siin on kultuuri, millest osa saada ning põhjusi, miks tulevikus tagasi tulla.

 

 

Foto: Málaga sadama promenaad

 

 

Foto: Calle Marqués de Larios

 

Minu Málagas oleku ajal toimus  suur protsessioon, mis tavaliselt toimub Püha Nädala ehk Eesti mõistes lihavõtete ajal. Viibisin sel ajal kodumajutuses ning minu perenaine viis mind protsessiooni vaatama. Erinevad rongkäigud, suurte uste avanemised ja kõlanud muusika jätsid igavese mälestuse.

 

Foto: protsessioon

 

Hispaanlaste elustiil on inspireeriv ja meeldivalt positiivne, kuid mitte pealetükkiv. Peale kooliprogrmmi lõppu käisime Granadas, Marbellas, El Torcal de Antequeras ja Sierra Nevadas. Võimalusel soovitan kõikidel peale kooli lõppemist jääda mõneks ajaks veel Hispaaniasse, et ümbruskonnaga tutvuda.

Mis Sulle (keele)reisi juures kõige rohkem meeldis?

Olin kindlasti kõige väiksema keeleoskusega, aga keelekeskkonnas olemine oli mõnus. Sain kinnitust, et soovin hispaania keele õppimisega jätkata ning keel selgeks saada. Järgmisel keelereisil kasutan kindlasti juba hispaaniakeelset menüüd, mitte ingliskeelset. Reisilt naastes võtsin sõnavara õppimise käsile ning nüüd ei jää enam ükski päev vahele. Kardan hispaania keeles rääkida, nii et see on järgmine barjäär, mis ületamist ootab, ja ka selles osas aitab kindlasti järgmine keelereis.

Mis Sind reisil üllatas?

Üllatas ehk veidi, kui palju sigimast-sagimist oli koolis. Mitmed koolitundides osalejad olid reisinud Málagasse iseseisvalt, et keelt õppida. Inimesi oli kõikjalt üle Euroopa, igas vanuses.

Milline oli grupi atmosfäär ja dünaamika? Miks oli hea grupiga koos õppima minna?

Eestlaste grupiga veetsime koos vaba aega. Koolitundide ajal olime jaotunud erinevatesse õppegruppidesse, sest meie tasemed olid erinevad. Käisime tihti kooli poolt välja pakutud tegevustest osa võtmas – nt veinikoolitus, flamenko vaatamine, ekskursioon linnas ja väljasõidud väljapool linna. Saime Hispaania Maja kaudu Málagasse tulnud inimestega väga hästi läbi – meid ühendas huvi hispaania keele ja kultuuri vastu, kuid ka meie ühine taust eestlastena. 

Millise majutuse Sa valisid? Räägi oma kogemusest.

Esimese nädala olin kodumajutuses, mis asus tõeliselt ilusas ja mugavas kohas vanalinnas, katedraali läheduses. Vanas majas oli mõnus ajalooline atmosfäär. Perenaisega suhtlesime sõnastiku abil. Mõnda aega peres elamine on huvitav ja kasulik kogemus. Lähen rõõmuga tulevikus uuesti pere juurde elama. Natuke harjumatu oli kodumajutuses pakutud menüü ja toidukogused – hommikusöögiks olid saiakesed ja keeksid, õhtusöögi ajaks ei jõudnud ma tihtipeale aga koju.

Kas Sa soovitaksid ka teistel Hispaania Majaga keelereisile minna?

Keelereisi Hispaania Majaga soovitan väga. Kool, kes meid vastu võttis, panustas lisaks keeletundidele ka Hispaania kultuuri tutvustamisele ning kes soovis, sellel oli võimalik kõik päevad ja nädalavahetused keeltekooli abil ära sisustada. Ja kui keeltekooli tegevustest veel väheks jäi, siis oli võimalik nii iseseisvalt kui ka Neftalíga koos muuseume ja Málaga erinevaid vaatamisväärsuseid avastada.

 

Foto: veinikoolitus keeltekoolis

 

 

Foto: flamenko

 

 

Foto: keeltekooli poolt organiseeritud linnaekskursioon

 

Autor: Katrin Lääne

Tahaksid ka ise seda kõike kogeda? Tule õpi meiega Andaluusias. Kevadel läheme koos Lõuna-Hispaaniasse. Loe lähemalt aprillis ja mais toimuvatest keelereisidest siin või kirjuta meile info@hispaaniamaja.ee


Selleks, et meie tegemistega kursis olla, liitu meie uudiskirjaga või jälgi meid Facebookis ja Instagramis.

Kui sul on tekkinud huvi hispaania keele õppimise vastu, siis liitu meie hispaania keele kursustega, rohkem infot tunniplaanist siin või eratundide kohta siin.

Hispaania ja Ladina-Ameerika kultuuri huvilised leiavad palju põnevat meie raamatupoest siin ning Hispaania maitsete austajatele on meil erilised gurmeetooted siin.

Miks mitte ühendada keeleõpe ja reisimine? Vaata hispaania keele kursuseid Hispaanias ja Ladina-Ameerikas siin.

Soovid olla kursis meie tegemistega? Liitu uudiskirjaga: